Idén nyáron megvalósítási fázisába lépett a Bükk-MAK Leader Nonprofit Kft. nagyszabású projektje az ún. Hidrogénfalu. A Bükkaranyoson székelő civil szervezet ugyanis zöldenergiás település építésébe fogott a megyében, annak érdekében, hogy egy olyan falumodellt hozzanak létre, amelyben a lakosok önellátóként tudják megtermelni a maguk számára szükséges energiát. A jövő falujára máris felfigyeltek a lelkes öko-pionírek, már nyolc család vásárolt telket a Borsod megyei területen.
Az európai viszonylatban is újdonságnak számító falu teljes mértékben megfelel a XXI. századi településmodellnek. Koncepciójában egy autonóm, országos hálózattól nagyrészt független önellátó rendszer, mely káros anyagok kibocsátása nélkül olcsó, jó minőségű „zöld energiával” látja majd el az ott élőket. A rendszer intelligensen integrálódik az országos energiahálózatba is. A település nevét a hidrogén energiahordozóról kapta, hiszen az ide költöző családok a maguk számukra megtermelt szükséges energián túl a többletet a víz elektrolízises bontására tudják használni, és a hidrogént sűrített állapotban tárolni. Az így nyert hidrogén üzemanyagcellákban hasznosíthatóvá válik, valamint elégetve újra víz keletkezik belőle és energia szabadul fel.
A falu másik érdekessége a magyar találmány az ún. napelemes cserép, amely a sík napelemeknél egységnyi felületen 10-40%-kal több energiát termel, hiszen még felhős időszakban is képes áram előállítására. Súlya hozzávetőlegesen harmada a hagyományosénak, valamint bármilyen stílusban és színben előállítható, így a jövőben akár a műemlékek, a középületek, és a templomok is termelhetnek áramot. A cserepek plusz előnye, hogy a kivitelezést tekintve fajlagosan egy ház teljes tetőszerkezetének napelemes cseréppel való borítása akár ötödével is olcsóbb lehet, mint ha „hagyományos” napkollektorokat helyeznének a tetőre.
A bükkaranyosi hidrogénfalu tehát az elektrolízises eljárásnak és a napelemes tetőcserepeknek köszönhetően a zöldenergia-felhasználás magyar mintatelepülése lehet, hamarosan. Annál is inkább, mert a munkálatok nagy ütemben zajlanak, a falu főutcáját már megépítették, illetve elkészült egy völgyzáró-gátas tó is, amely az öntözésben és ivóvízellátásban is hasznosítható lesz. A faluban a tervek szerint a lakóházak mellett oktatóépületet, energiaközpontot és egy öko-turisztikai szolgáltató központot is létrehoznának.