Bár orvosolható lenne az „ökológiai túllövés” mégis rendszerint minden évben túlköltekezzük magunkat, többet fogyasztunk, használunk fel energiakészleteinkből, mint amennyit szabadna. A Global Footprint Network szervezet ún. Ökológiai Lábnyom koncepciójával ugyanis mérhető, mennyi természeti erőforrás áll rendelkezésünkre, mennyit használunk fel ebből, és ki-milyen mértékben teszi ezt. Számításokkal igazolgató, hogy idén már kilenc hónap alatt feléltük a teljes évre vonatkozó ökológiai erőforrásainkat, így augusztus 21-én a Föld készletei kimerültek.
Bár az 1980 óta tartó túllövés sokunk számára egyelőre észrevétlen következményekkel jár, jobban szemügyre véve a visszafordíthatatlan jelek már most megmutatkoznak. A tőkefelélés számlájára írható ugyanis a vízhiány, az elsivatagosodás, a talajok pusztulása, a fajok kihalása, de a globális klímaváltozás is. Azonban a túllövés állapota sem tartható fenn sokáig, változtatások nélkül az ökoszisztéma lassan összeomlik, és a helyzet mindenki számára egyértelművé válik.
Azonban fontos tudni, hogy a változtatáshoz szükséges eszközök legtöbbje már elérhető bárki számára. Úgy, mint az energiatudatos várostervezés, az energiahatékony épületek, az ökológiai szempontú adóreform, a fosszilis energiahordozók nyílt vagy rejtett támogatásainak eltörlése, a racionális népességpolitika, a kerékpárhasználat, kevesebb húsfogyasztással járó étrend, vagy a termékek és szolgáltatások teljes életciklusát figyelembe vevő árszabások képesek lennének késleltetni a folyamatokat.
(Fotó: www.freefoto.com)